18 yazılım GPU hızlandırma testinde!

3.527 kez okundu
grafik-karti-testleri

18. Dexpot
Dexpot, 20’ye kadar masaüstü arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir yazılım. Yazılımın geliştiricilerine göre güçlü bir grafik kartı, ona performans kazandırıyor.

Testimizde bir grafik kartı kullanmadığımızda Dexpot’un biraz daha fazla işlemci kullandığını farkettik. Ancak bu fark, ihmal edilebilir seviyede (yüzde 1-2 gibi bir fark) olduğundan grafik kartının Dexpot’u pek hızlandırdığını söyleyemeyiz.

İndirin: Dexpot

————–

17. IrfanView

Resim düzenleme yazılımı da güçlü bir ekran kartıyla daha iyi çalıştığını iddia ediyor. Bunu sınamak üzere 138MB’lık büyük bir resmi açtık ve işlemcinin yüzde 50 kullanıldığını gözlemledik.

Grafik kartı olmadığında işlemci kullanımının değişmediğini gördük, ancak yakınlaşma ve uzaklaşma işlemlerinde takılmalar yaşadık.

İndirin: IrfanView

————–

16. Picasa

Google Picasa’da aynı dosyayı çok kez açtığımızda işlemcinin yüzde 50 kullanıldığına şahit olduk. Grafik kartını devre dışı bıraktığımızda işlemci kullanımı aynı seviyelerde seyretmeye devam etti.

İndirin: Picasa

————-

15. Winamp

Winamp’daki görsel efektler, yüksek çözünürlüklerde üst seviyede işlemci ve grafik gücüne ihtiyaç duyabiliyor. Testimizde Winamp’ın grafik kartıyla yüzde 75 işlemci kullanımına ulaştığını gördük.

Grafik kartsız testimizde ise DirectX hızlandırması olmadığından görsel efektleri başlatamadık.

İndirin: Winamp

——————

14. Windows 7

Windows 7’nin Aero efektleri, bir grafik kartı olmaksızın kullanılmıyor.

İndirin: Windows 7

—————–

13. Camtasia Studio

Camtasia Studio ile ekranınızda olup bitenleri kaydetmek çok kolay. Testimizde full HD monitörümüzdeki görüntüyü kaydederken işlemcinin yüzde 15 seviyelerinde kullanıldığını gözlemledik.

Grafik kartını söktüğümüzde ise işlemci yükü, yaklaşık iki katına, yüzde 28’e çıktı. Buradan Camtasia Studio’nun grafik kartından önemli ölçüde yararlandığını söylememiz mümkün.

İndirin: Camtasia Studio

—————-

12. Windows Media Player

Microsoft’a göre Windows Media Player, WMV dosyalarında donanım hızlandırmasını kullanıyor. Testlerimizde 1920×1080 çözünürlüğüne kadar grafik kartının eksikliğini hissetmedik.

İndirin: Windows Media Player

——————

11. DreamScene

DreamScene, grafik işlemcinizi kullanarak arka planınızda hareketli bir duvar kağıdı gösteriyor. Testimizde yazılımın sadece yüzde 12 işlemci kullandığına şahit olduk. Grafik kartını çıkardığımızda ise işlemci kullanımı yüzde 15 seviyelerine yükselirken, yazılımın bellek kullanımı 77.644K’dan 123.964KB’a yükselerek neredeyse ikiye katlandı.

İndirin: DreamScene

——————–

10. Microsoft Word 2010

Word 2010 resimlere yaklaşmak, efekt görüntülemek gibi bazı durumlarda grafik kartına başvurabiliyor. Grafik kartı ile yaptığımız testlerde işlemcinin devamlı olarak yüzde 0 seviyesinde seyrettiğini gözlemledik.

Grafik kartını çıkarttığımızda ise performans önemli ölçüde düştü ve işlemci kullanımı, yüzde 50’ye yükseldi. Büyük resimlerle çalışmak ise gecikmeler nedeniyle imkansızlaştı.

İndirin: Microsoft Word

—————–

9. XBMC

Alternatif medya merkezi XBMC, sadece iki grafik kartlarında yüksek bir performans sunuyor. Testimizde grafik kartı olmaksızın yazılımı başlatamadık. Entegre grafik çipini kullandığımızda ise XBMC’nin yavaşladığına şahit olduk.

İndirin: XBMC

———————

8. BumpTop

Masaüstünüzü üç boyutlu bir yüzeye dönüştüren BumpTop, grafik kartınızı yoğun bir biçimde kullanıyor (yüzde 51 GPU kullanımı). Yazılım bir grafik kartı olmaksızın çalışmıyor.

İndirin: BumpTop

—————-

7. Windows Live Movie Maker

Movie Maker ile Full HD çözünürlüğünde bir filmi kodlarken grafik kartının işlemcisinin yüzde 41 seviyesinde kullanıldığını gözlemledik.

Grafik kartını söktüğümüzde yazılımın ana ekranına dahi ulaşamdık.

İndirin: Windows Live Movie Maker

——————

6. Photoshop CS6

Son jenerasyon Photoshop, grafik kartına eskisinden de çok güveniyor. Grafik kartı sayesinde büyük boyutlu dosyaları hızla açabiliyorsunuz.

Grafik kartı olmadığında ise gecikmeleri hissetmeniz mümkün. Örneğin dosyaları kaydetmek, normalde olduğundan 10 kat uzun sürüyor.

——————–

5. Fraps

Fraps, size Direct X tabanlı içeriklerin saniyedeki kare sayısını gösteriyor. Full HD bir filmi VLC’de açarak gerçekleştirdiğimiz testimizde grafik kartını çıkardığımızda ilginç bir biçimde Fraps’ın işlemciyi daha az kullandığına şahit olduk. Grafik kartı takılıyken yüzde 75’lerde seyreden işlemci kullanımı, kartı çıkardığımızda yüzde 42 seviyelerine geriledi.

İndirin: Fraps

——————

4. VLC Media Player

VLC, grafik kartından önemli ölçüde faydalanıyor: 1080p çözünürlüğündeki bir videoyu izlerken GPU kullanımının yüzde 39’larda izlediğini gözlemledik. Bu sırada işlemci kullanımı ise yüzde 18’lerdeydi.

Donanım hızlandırmasını devre dışı bıraktığımızda ise video sadece işlemci üzerinde çözüldüğünden, işlemci kullanımı yüzde 50’ye çıktı.

İndirin: VLC Media Player

——————-

3. TrueCrypt

Makalemizdeki uygulamlardan farklı bir amaca hizmet etse de TrueCrypt, GPU hızlandırması ile daha yüksek bir perfomans sunuyor. 10GB’lık bir konteyner dosyasını oluşurmak, GPU hızlandırması ile 2 dakika 46 saniye sürerken, GPS hızlandırması olmadığında aynı işlem 4 dakika 43 saniye sürüyor.

İndirin: TrueCrypt

—————–

2. Google Chrome

Fishie tank testinde neredeyse tüm işi grafik kartının gerçekleştirdiğini gözlemledik. Kartı çıkarttığımızda FPS yaklaşık yarısına, 33’e düştü.

İndirin: Chrome

————————

1. Google Earth

Grafiksel hızlandırmanın lideri, hiç şüphesiz Google Earth. Büyük ölçüde GPU gücüne sırtını yaslayan yazılımı kullanırken özellikle 3 boyutlu binalar için bir grafik kartına sahip olmanız şart.

Grafik kartınız olmadığında ise OpenGL moduna geçebiliyorsunuz. Ancak bu modda Google Earth’da takılmalar yaşamaya başlayacaksınız.

İndirin: Google Earth

 

 

 

 

kaynak:www.chip.com.tr

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “18 yazılım GPU hızlandırma testinde!”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose