Akıllı kimlik kartı

1.411 kez okundu
akilli-kimlik

Akıllı kimlik kartı nedir? Tübitak tarafından geliştirilerek pilot bölge uygulaması Bolu’da devam eden kimlik kartı nedir? Akıllı kimlik kartı ile hangi işlemler yapılır? 2010 yılında Bolu’da pilot olarak kullanılmaya başlanan akıllı kimlik kartlarının TÜBİTAK‘ın sürdürdüğü Ar-Ge süreci tamamlandı. TÜBİTAK e-kimlik proje yöneticisi Oktay Adalıer Akıllı kimlik kartları ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabileceği Akıllı kimlik kartları, 2013 yılından itibaren kademeli ve ücretsiz olarak dağıtılmaya başlayacak. Temaslı, temassız özelliklerdeki kartlarla farklı belge ve kart taşımak zorunda kalmadan, elektronik ortamda birçok işlem yapılacak. Akıllı kartlar kişinin parmak izinden avuç içi damar izine kadar tüm bilgileri içerecek.

Oktay Adalıer “Vatandaş kartlarıyla elektronik ortamda kimlik doğrulama yapacak. TC Kimlik kartıyla tek kart-tek şifre dönemine geçilecek. Hastane, banka, noter, internet, kredi kartları hariç master ve visa kartı gibi her alanda kullanılabilecek. Kimlik sahteciliği önlenecek. e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere evlerden ve iş yerleri de dahil internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla güvenli şekilde erişilebilecek. Bu erişim, bilgisayarlar üzerindeki kart okuyuculardan ya da taşınabilir kart okuyucuları aracılığıyla yapılabilecek. Kimlik kartıyla e-imza kullanılabilecek. Kimlik kartı, vizesiz gidilen ülkelerde pasaport olarak kullanılabilecek. Ancak VISA gerektiren ülkeler için elektronik pasaport alınması ihtiyacı bulunacak.”

Oktay Adalıer, akıllı kimlik kartlarına damar ve parmak izinin yanında avuç içi damar izi ile iris tanıma özelliklerinin eklenmesi için de çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi. Yeni kimlik kartlarının çeşitli sınavlarda kullanılarak başkasının yerine sınava girmenin önü kesilecek. Örneğin stadyumlara girerken de okullara girerken de kart okutulacak. Kartın okutulmasıyla kişinin orada olup olmadığı da kolaylıkla tespit edilebilecek.
kaynak:iskur.us

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Akıllı kimlik kartı”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose