“Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler”

1.120 kez okundu

Apple’a dost tavsiyesi!

“Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler”

iOS ve OS X’i “güzel kristal hapisler”e benzettiler, Apple’ı uyardılar… İşte uyarının sahibi…

20120531122512 Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler

Apple’ın iOS ve OS X gibi işletim sistemleri, bazı açık kaynaklı teknolojilerden faydalanıyor; ancak platformların kendileri için “açık” demek oldukça güç. Apple, mobil ve masaüstü işletim sistemi üzerinde sıkı bir denetim uyguluyor. Apple’ın bu stratejisi şimdiye dek başarılı olmuş olsa da, bazı çevrelere göre Apple’ın başarısını devam ettirmesi için bu denetimleri gevşetmesi gerekiyor.

Konuya eğilen Electronic Frontier Foundation’a göre, (EFF), Apple’ın mevcut başarısını sürdürebilmesi için bu sıkı kontrolü azaltması gerekiyor: “Apple’ın son ürünleri, özellikle de mobil iOS cihazları, güzel kristal hapisler gibiler. iOS’daki kısıtlamalar, donanım ve Apple’ın mobil taşıyıcılar ve geliştiricilerle olan kontratları geniş kısıtlamalar getiriyor.” “Sadece cihazlarını ‘jailbreak’leyen kullanıcılar, bu kısıtlamalardan kurtulabiliyorlar.”

Apple’ın yanında olan çevreler, bu uygulamaların Apple’ı başarıya götürdüğünü düşünüyorlar. Ancak EFF’ye göre tüketiciler, Apple’ın kapalı modelinden zarar görmeye başladılar. Örneğin iOS App Store, sadece Apple’ın izin verdiği uygulamalara erişim izni veriyor ve birçok harika uygulama, mağazaya giremiyor.

Açıklamaların sahibi EFF’den Micah Lee ve Peter Eckersley’e göre Apple’ın ortak kurucusu Steve Wozniak’ın tavsiyelerini dinlemesi gerekiyor. Wozinak, yakın zamanda Apple’dan şöyle bir istekte bulunmuştu: “Hiçbir yer, hiçbir sistem insanların onu değiştirme veya bırakma özgürlüğünü engelleyecek kadar kusursuz olamaz.”

Kaynak:Zeynel A. Öztürk

 

Benzer Yazılar

0 Responses to ““Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler””


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose