bedelli askerlik araç satışlarına olumlu yönde yansıdı

1.101 kez okundu

bedelliden satilikaraba bedelli askerlik araç satışlarına olumlu yönde yansıdı  Merakla beklenen bedelli askerlik açıklamasından sonra ikinci el oto piyasası da hareketlendi. 30 bin liralık ‘bedel’i ödemek isteyen adaylar, nakite en kolay dönebilecek olan varlıklarını yani otomobilleri satışa çıkardı. İnternet sitelerinde bir anda ‘Bedelli askerlik için acil satılık oto’ başlıklı ilanlar türedi. Araçlarını bir an önce elden çıkarmaya çalışan bedelli adayları fiyatlarını da düşürdü.
30 YAŞA 30 BİN LİRA

Yıllardır tartışılan bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili son açıklamayı önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan bedellide yaş sınırının 30, ücretin ise 30 bin TL olduğunu belirtmişti. Alınan karara göre bu tutarın yarısı peşin, kalanı 6 ay içinde ödenebilecek. İkinci taksidi ödemeyenler, hakkını kaybedecek. 1999 depreminden sonra çıkan son bedelli askerlik uygulamasında alınan 21 günlük temel askerlik hizmeti de son uygulamada olmayacak.
FİYATLAR DÜŞÜK KALDI

Yeni bedelli uygulamasının avantajını kaçırmak istemeyenler bir an önce 30 bin lirayı hazırlamak için araçlarından vazgeçmeye başladı. Kanun henüz netleşmese de parasını şimdiden hazırlamak isteyen bedelli askerlik adayları, araçlarını piyasanın altında fiyatlarla satmaya çalışıyor. Zaten yılın en düşük fiyatlarının gerçekleştiği son çeyrekte söz konusu araçların fiyatı 1-2 bin lira daha geriledi.

Uluslararası ikinci el araç pazarlama şirketi Manheim’in Türkiye Genel Müdürü Cengiz Temel, bedelli askerlik için aracını satanların nihai tüketiciler olduğunu söyledi. Pazarda ikinci el araç rakamının artacağını belirten Temel, “Pazardaki genel fiyatları çok oynatacağını beklemiyorum. Zaten Aralık, Ocak, Şubat ayları fiyatların en çok kırıldığı dönemdir. Adaylar süreç sıkıntılı olduğu için aracını satmak için beklemek yerine gördüğü en iyi fiyattan vermek isteyecektir” dedi.

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “bedelli askerlik araç satışlarına olumlu yönde yansıdı”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose