Bilgisayara (PC’ye) Android Kurma

5.682 kez okundu

Çağımızın hızla ilerleyen teknolojisinde mobil cihazlar da aynı hızla gelişmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde PDA kullanımı artmakta ve bu artış mobil işletim sistemlerini hayatımızın bir parçası haline getirmektedir. Hatta bazen mobil oyun ve uygulamaların işlevselliğinden dolayı keşke bilgisayarlarımızda da bu teknolojiyi kullanabilsek diyoruz. İşte bu makalemizde mobil işletim sistemlerinin dünyada en fazla telefon üretici tarafından tercih edileni ve en hızlı gelişen Android’i bilgisayarımızda nasıl kullanabiliriz bundan bahsedeceğiz.

Bilgisayarımızda Android’i kullanabilmek için öncelikle aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarımıza uyumlu olan iso dosyasını indirmemiz gerekiyor:

http://www.android-x86.org/download

Yukardakilerden uyumlu olan iso dosyasını indirdikten sonra bize en az 1 gb’lık bir USB bellek gerekmektedir. Eğer USB belleğimiz de hazır ise buraya tıklayarak en son Unetbootin programını indiriyoruz Unetbootin uygulaması indiğinde ilk olarak USB belleğimizi bilgisayarımıza takıp FAT32 olarak biçimlendiriyoruz. Normal biçimlendirme çok sürecebileceğinden sizlere hızlı olarak biçimlendirmeyi tavsiye ediyoruz. Biçimlendirme bittiğinde unetbootin uygulamasını çalıştırıyoruz. Uygulama açıldığında karşımıza aşağıdaki resime benzer bir ekran gelecektir:
(Resim küçük geliyorsa üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz).
unebootin Android 300x219 Bilgisayara (PCye) Android Kurma
Uygulamada altta yer alan Diskimage yazan yeri işaretleyip … şeklinde bulunan kutucuğa tıklayıp indirmiş olduğumuz .iso uzantılı dosyayı seçiyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra USB Drive yazan yerin karşısındaki harfin olduğu yere tıklayıp USB diskimiz hangi harfle gösteriliyorsa bilgisayarımızdan bakıp o harfi seçiyoruz. Usb disk seçimimizi yaptıysak artık OK diyerek diske iso dosyasını yazdırma işlemini başlatmış oluyoruz. İşlemler birkaç dakika sürebilir, sonlanana kadar bekleyin. Yazdırma işlemi tamamlandığında bilgisayarımızı Bootloader modunda başlatıyoruz. Karşımıza çıkan seçeneklerden USB diskimizi enter ile seçerek işleme devam ediyoruz. Seçim yapınca karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi dört seçenekli bir menü çıkıyor:
(Resim küçük geliyorsa üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz).
Android x86 300x255 Bilgisayara (PCye) Android Kurma
Karşımıza çıkan yukarıdaki menüden ilkini yani Lıve SD-Run Android without İnstallation yazanı enter tuşu seçiyoruz. Seçimi yapınca biraz beklememiz gerekiyor ve karşımıza Android’in meşhur logosu çıkıyor. İşte bu logo herşeyin yolunda gittiğini bize bildiriyor ve bir müddet sonra karşımıza Android işletim sistemi çıkıyor. İlk olarak dil ayarlarımızı yapıp ilk kurulum ayarlarını next diyerek geçiyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz.

Makale Notları:

1.Her bilgisayarda (notebook ve netbookta ) anlatılanlar çalışmayabilir. Kendi cihazınıza uygun olan iso dosyasını bulmanız gerekmektedir.

2.Tüm modellere uyumlu olarak sadece Android 2.2 Froyo sürümü vardır. 2.3, 3,2,4,0 sürümleri her cihaz ile uyumlu olmayabilir.

Aşağıdan Tüm Cihazlara Uyumlu Olan Froyo Sürümünü İndirebilirsiniz:
android-x86-2.2-generic.iso Android-x86 2.2 live & installation iso for generic x86 PC/notebook/netbook/tablet Nov 23, 2011 4:46 AM Chih-Wei Huang

Tüm cihazlarla uyumlu Android Froyo sürümü indir

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Bilgisayara (PC’ye) Android Kurma”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose