Bilgisayarınızı Dış Tehditlerden Koruyun

1.250 kez okundu
pcnizi-koruyun

Bilgisayarlarımız gerek özel dosyalarımızın korunması gerekse iş hayatımızda önemli bir yere sahip cihazlardandır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok yenilikler meydana gelmiştir. Bu yeniliklerden olumluları dışında olumsuzları yani bilgisayarımıza zarar verebilecek ve kişisel verilerimizi tehlikeye atacak ürünlerde ortaya çıkmıştır.

pcnizi koruyun 300x186 Bilgisayarınızı Dış Tehditlerden KoruyunBilgisayarımız internete bağlı olmak zorunda çünkü internet sosyal ve iş hayatınızın büyük bir parçası konumundadır. Bilgisayarımızı ilk önce internetten gelen tehlikelere karşı korumalı ardından sabit disk ve harici disklerden gelebilecek tehditlere karşı korumalıyız. Peki, bunları nasıl yapacağız diye soranlarınız varsa kısaca açıklayalım:

  1. Bilgisayarınızı Sürekli Güncel Tutun: Bilgisayarlarımızda bulunan işletim sistemleri sürekli güvenlik açıklarını kapatan bir işleyiş içerisindedir. Sizde bilgisayarınızı sürekli güncel tuttuğunuzda tüm bu açıklarınızı kapatmış sayılacaksınız.
  2. Bilgisayarlarınızı E-Postalardan da korumanız çok önemlidir. Birçok zarar verici virüs ve trojen E-posta ekleri arasına sıkıştırılmış olarak gelmektedir. Anlık tarama yapan tarayıcılar her ne kadar önlem alsa da yetersiz kalmaktadır. Sizde güvendiğiniz bir firmanın anti-virüs sistemini kullanın.
  3. Bilgisayarlarınızı sabit disk ve harici disklerden koruyun. Her dosyaya şüphe ile yaklaşarak o dosyaları taramadan açmamaya özen göstermelisiniz. Bu kısımda yine en büyük yardımcınız anti-virüsler olacaktır.
  4. Keylogger’lara karşı duyarlı olun. Bilgisayarınızda sessiz çalışan bu yazılım klavyenizde yazdığınız her karakteri zarar vermeye çalışan kişilere aktarır. Her anti-virüs bunu göremeyebilir. Kaliteli ürünler kullanmaya önem gösterin.

Şüpheci olun. Yukarda da belirttiğimiz gibi her tanımadığınız dosyayı tarayın ve sürekli çevrim içi çalışan  ve kendisini güncelleyen anti-virüs programları kullanın.

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Bilgisayarınızı Dış Tehditlerden Koruyun”


  • No Comments

Mesaj YAZ




En Çok Okuduklarınızclose