Bilim adamlarının yeni deri oluşturan jel üretti

1.181 kez okundu

yenideri jel Bilim adamlarının yeni deri oluşturan jel üretti

İnsan derisinde belirli sebepler sonucunda oluşan derin yaralar bir süre sonra kapansa bile bir takım izleri arkasında bırakır. Yeni bir deri nakletmek için yeni kan damarları gereklidir çünkü kan akışının olmadığı bir deri canlı kalamaz. Doku mühendisliği biliminin son yıllarda çözmeye çalıştığı bu büyük problem bir jel yardımıyla çözülmek üzere.

Johns Hopkins üniversitesi bilim adamları özellikle yanık nedeniyle hasar görmüş deriye uyguladıkları yeni bir cerrahi jel ile deriyi ve ilişkili kan damarlarını yeniden inşa etmeyi başardılar.

Su tabanlı polimerden üretilen özel tasarımlı hidrojel metodu içerisinde geçici kan plazması görevi görebilen dekstran, bir şeker çeşidi ve polietilen glikol barındırıyor. Bu karışım günümüz antifrizlerinde sıkça kullanılıyor.

Geçtiğimiz yıl Rice Üniversitesi bilimadamları benzer bir jel kullandıklarında trombosit gibi büyümeyi etkileyen faktörleri de ekleyerek yapay kan damarlarının büyümesini sağlamışlardır. Ancak bu yeni jel bu tür katkılara ihtiyaç bırakmıyor ve fiziksel yapısı büyümeyi sağlıyor. Bilim adamları bu gelişmeyi net bir biçimde açıklayamıyor.

Üretilen bu yeni jel yanık yaralarının tedavisinde diğer iyileştirme prosedürlerinden daha etkili ve enfeksiyonlara karşı daha üstün bir koruma sağlıyor.

Jel ilk olarak fareler üzerinde denendi. 3. dereceden bir yanık geçirmiş deri tamamen kaldırıldı ve merkezi bu jel ile kaplandı. Diğer bir yaraya da insanlardaki yanıkların tedavisinde kullanılan inek kalojeni sürüldü. 3 haftalık bir süre sonunda jel sürülen bölgedeki deri tamamen yeni bir dermal deri geliştirdi ve kan damarları büyüyerek jeli doldurdu. Diğer bölge ise aynı seviyeyi yakalayamadı.

Bilimadamları bu jelin büyük bir keşif olduğunu ve ileri seviyedeki dermal tedavilerinde tek başına bir çözüm olabileceğini belirtiyor. Jelin aynı zamanda kemik iliği hücreleri için de kullanılabilması düşünülüyor.

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Bilim adamlarının yeni deri oluşturan jel üretti”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose