Cep telefonunda 1 TB hafıza dönemi

1.127 kez okundu
1tb

Cep telefonunda 1 TB hafıza dönemi başlıyor. Teknolojide devrim niteliğindeki gelişmeler böş döndürmeye devam ediyor. Crossbar’ın hazırladığı ReRAM çiplerinde 200 milimetre kare alana tam 1 TB sığdırılabiliyor. Son dönemde ortaya çıkan ilginç teknolojiler, günümüz standartlarında adeta sıçrama yaratıyor. Grafenden yapılan işlemcilerin 150 GHz hızlarına ulaştığını, yeni nesil 3 boyutlu bataryaların da şu sıralar kullanmakta olduğumuz bataryaların 30 katı kadar dayanabildiğini ve 1000 kat hızlı şarj olduğunu düşündüğümüzde, gelecekte nasıl cihazlar kullanacağımız hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Şimdi, bu sıçrama niteliğindeki teknolojilere bir yenisi daha ekleniyor: Crossbar Resistive RAM.

YAZMA HIZI 20 KAT HIZLI
Crossbar’ın hazırladığı ReRAM çipleri, güç kesildiğinde bile verileri kaybetmiyor olması nedeniyle SSD depolama birimlerinde kullanılan NAND çiplerini gözüne kestirmiş durumda. Yazma hızı konusunda 20 kata kadar daha yüksek performans sağlayan çipler, saniyede 140 MB’ye ulaşabiliyor. Okuma hızları ise saniyede 17 MB olarak görünüyor.

Güç tüketimi konusunda önemli bir yol kat eden Crossbar, NAND çiplerin 20’de biri kadar enerji harcıyor. Günümüz SSD’lerin en büyük problemi olan kullanım ömrü ise 10 kat artırılmış. 200 milimetre kare alana tam 1 TB sığdırılabiliyor olması da Crossbar’ın en büyük avantajı. Zira bu büyüklükteki bir depolama birimini akıllı telefonlara sığdırmak, çok da zor olmayacak gibi görünüyor.
kaynak:siyahgazete.com

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Cep telefonunda 1 TB hafıza dönemi”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose