Dünyanın en büyük enerji depolama sistemi Çin ‘de

1.792 kez okundu

cinenerjiprojesi Dünyanın en büyük enerji depolama sistemi Çin de
Çin ucuz işgücü imkanı ve ender bulunan element stoklarıyla artık dünyanın en büyük elektronik cihaz üretim tesisi haline gelmiş durumda. Birçok ünlü elektronik markasının ürünlerini üreten veya birleştiren Çin fabrikalarında milyonlarca işçi çalışıyor.
Çin devleti adına büyük bir avantaj gibi görünse de bu durum iki büyük tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Birincisi hava kirliliği, ikincisi aşırı enerji tüketimi. Çin’in üretim merkezi büyük şehirlerinde tehlikeli boyutlarda hava kirliliği yaşanıyor ve kirliliğin önüne alınan birçok önlem olmasına rağmen kolay kolay geçilemiyor.
Aşırı enerji tüketimi ise biraz daha karşılanabilir nitelikte ve Çin hükümeti enerji ihtiyacını karşılamak için çalışmalar başlattı.
Hükümet destekli bir proje kapsamında otomotiv üreticisi BYD ve State Grid firması Hebei Eyaleti’nde dünyanın en büyük enerji üretim ve depolama merkezinin inşaatını tamamladığını duyurdu.
İlk aşamada 500 milyon dolar yatırım yapılan merkez 100 mega watt rüzgar ve 40 mega watt güneş enerjisi üretebiliyor, 36 mega watt saat (MWh) enerjiyi de depolayabiliyor. Bu güçlü enerji merkezinin adı State Grid olarak belirlenmiş. BYD firması proje haricinde yılda 1 giga watt enerji üreten güneş panelleri üretiyor. Projede ise bir futbol sahası büyüklüğünde depolama bataryaları üretecek. Böylece hem enerji ihtiyacı karşılanabilirken hem de olabilecek ani kesintilere karşı bataryalar kullanılacak.
State Grid projesi Çin’in enerji üretimi ile ilgili başlattığı Altın Güneş atılımının sadece bir parçası.
 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Dünyanın en büyük enerji depolama sistemi Çin ‘de”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose