FBI açıkladı : Siber Suçlar terörden hada tehlikeli olacak

1.262 kez okundu

sibersuclar1 300x166 FBI açıkladı : Siber Suçlar terörden hada tehlikeli olacakArtık dünyadaki internet kullanıcısı sayısı iki milyarın üzerinde bir sayıya ulaştı.  İnternet üzerinde dönen para miktarı ise milyarlarca dolar. İnterneti kullanan fakat tehlikeleri karşısında kendini korumayı bilmeyen kullanıcılar da internet dolandırıcıları için en büyük ekmek kapısı. Sadece dolandırıcılar için değil terör örgütleri için de bu kitle büyük bir reklam pazarı olarak kullanılabiliyor.
Milyonlarca internet kullanıcısına ve internet yayıncısına hizmet veren veri şifreleme servisi VeriSign’ın bir süre önce çok güçlü siber saldırılara maruz kalması bunun en büyük örneklerinden birisi. Bunun yanında milyonlarca kişinin kişisel bilgilerini ve mali bilgilerini barındıran oyun firmalarının sunucularına da yakın zamanda büyük saldırılar olmuştu.
Amerika Birleşik Devletleri güvenlik yetkilileri günden güne ciddileşen siber suçlar konusunda uyarıda bulundu ve siber suçların terörizmden daha tehlikeli hale geleceğini belirtti.
FBI başkanı Robert Mueller, geçen hafta katıldığı bir toplantıda gelecekte siber suçların terör suçlarını tehlike anlamında geride bırakacağını ifade etti. Sadece dolandırıcılık, veri hırsızlığı değil panik ve kaos oluşturacak her türlü sanal girişim de siber suçların siber terörizm ayağını oluşturuyor. Saldırılardan en çok devlet kurumları zarar görüyor. Bazen kişisel bilgiler çalınabiliyor bazen de sistemler bir süre işlemez hale getiriliyor.
Siber saldırılar bir terörist gruptan gelebileceği gibi bir suç örgütünden hatta yan binada kalan bir komşudan bile gelebiliyor. Bu yüzden saldırıların kaynağının iyi analiz edilmesi gerekiyor.
Yine geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Departmanı bir virüs saldırısına maruz kalmış, çalışanlar bir süre internete erişim sağlayamamıştı. Bu tür saldırılar herhangi bir kişisel bilgi sızdırmasa da panik havası oluşturmaya yetiyor.
 

Benzer Yazılar

0 Responses to “FBI açıkladı : Siber Suçlar terörden hada tehlikeli olacak”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose