Fiber Kablo Nedir, Nasıl Haberleşir?

5.178 kez okundu
fiber-optik

Fiber Optik Kablo Günümüzde internet servis sağlayıcılarının (İSS) İnterneti daha hızlı kullanmamız için interneti evimize getiren bakır kabloların yetersiz oluşundan doğmuş farklı teknolojilerle üretilmiş cam kablolardır.

Kablonun elastik oluşu size bunun cam olduğu hakkında şüpheye düşürebilir. Camlar boru şeklinde kesilip içine farklı kimyasallar koyarak yaklaşık 2000 selsiyusluk bir ısıya maruz bırakılır. Bu işlem sonucunda cam farklı bir hal alarak akışkan bir yapıya dönüşür. Yer çekimini etkisiyle bu akışkan yapı uzatılarak bir levhaya dolandırılır. Böylece incelikleri saç teline eş değer olur. Peki, tanımını ve yapılışını açıkladıktan sonra bu hızlarının sebeplerini de açıklayalım. Fiber optik kablolar yapısı gereği elektronik sinyalleri iletmez. Kabloların ilettiği ışıktır. Hızının kaynağıda buradan gelmektedir. Hızı ışık hızındadır. Bu kablolar yerin altından geçmektedir. Deform olmaması hayvanların kemirmemesi gibi nedenlerden dolayı üzerinde kılıf vardır. Belirli bölgelerde kablolara caydırıcı jel de sürülebilir. Hayvanların kemirmelere karışıdır.

Fiber optik kablolarla hayal bile edemeyeceğiniz hızlara ulaşılmıştır. Bunun hakkında yazılan makaleleri okuyabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Fiber Kablo Nedir, Nasıl Haberleşir?”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose