Galaxy S3, S2 ve Note 2 için Güvenlik Açığı ve Çözümü

2.355 kez okundu
Galaxy-S3-S2-ve-Note-2-için-Güvenlik-Açığı-ve-Çözümü

Samsung’un popüler Galaxy cihazları Galaxy S2, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 cihazlarının root işlemlerinin çok kolay olduğunu biliyoruz. Bu cihazların bu kadar kolay rootlanabilmesine olanak sağlayan basit erişimin beraberinde getirdiği bir takım güvenlik sıkıntıları da bulunmakta. Geride bıraktığımız haftasonu dünyanın Android tekniği anlamında en önde gelen forumu olan XDA Developers üzerinde Exynos işlemciler ile çalışan Galaxy S2, S3 ve Note 2 cihazlarına yönelik bir güvenlik sızıntısı ve potansiyel güvenlik açığına karşı önlem paketi yayınlandı.

Global Android trendinin belirleyicisi olan XDA Developers Forumu üzerinde Alephazin isimli bir kullanıcı tarafından yayınlanan Exynos işlemciye sahip Galaxy cihazların güvenlik açığının kapsamına Exynos 4210 ve 4412 numaraya sahip sürümlere sahip işlemcili olanlar yani Galaxy S2, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 giriyor.

Güvenlik açığı ile ilgili olarak henüz Samsung tarafından resmi bir açıklama yapılmış değil. Fakat konu ile ilgili sıkıntının giderilmesi noktası yine XDA Developers Forumu üyesi olan bir kullanıcının ortaya koymuş olduğu bir çözüm reçetesi bulunmakta. Kullanıcının foruma yüklemiş olduğu bir araç sayesinde cihazınızın bu güvenlik açığından etkilenip etkilenmediğini test etme şansınız var. Söz konusu yazılımı açık tuttuğunuz sürece ilgili güvenlik tehdidinden uzak kalıyorsunuz fakat bu süreç içerisinde ön kamera ve de HDMI çıkışlarınızı kullanamıyorsununz. Söz konusu yazılımın bir güzel tarafı Galaxy S2,S3 ve Note 2 cihazlarda çalışmak için herhangi bir root koşuluna sahip olmaması. Yani cihazınızı rootlamış olmanıza gerek yok.

  • XDA Developers üzerinde yayınlanan Galaxy S2, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 cihazları için güvenlik açığı hakkında İngilizce olarak bilgi alabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • XDA Developers üzerinde yayınlanan Galaxy S2, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 cihazları için söz konusu olan güvenlik açığını tespit ve de bu açığa karşı koruma sağlayan programı indirebileceğiniz sayfaya gitmek için buraya tıklayınız. 

 

 

 

 

kaynak: androidpit.com.tr

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Galaxy S3, S2 ve Note 2 için Güvenlik Açığı ve Çözümü”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose