Archive for the 'iPhone' Category

Kırık ve çatlak iPhone’lar ne oluyor

kirik-iphone

Uğruna servet harcadığınız, gözünüz gibi baktığınız iPhone’un ekranı çatlarsa siz ne yapardınız? Bir akıllı telefon satın aldıktan sonra, ona gözümüz gibi bakarız. En azından birçok kullanıcı satın aldığı cihaza ilk aylarda bir şey olmaması için çok dikkat eder. iPhone kullanıcıları arasında yapılan yeni bir araştırma da, bu durumu kanıtlıyor. Taşınabilir cihazlar için özel sigorta sağlayan Continue reading ‘Kırık ve çatlak iPhone’lar ne oluyor’

 

İPHONE 5 Ne zaman Çıkacak!

iphone5

APPLE, son dönemlerde ürettiği İPHONE serisi ile akıllı telefon sektörünün lideri konuma gelmiş ve yaptığı çalışmalarla tüm Dünya’da yankı bulmayı başarmıştır.

Son ürünü olan İPHONE 4S’in ardından hızlı bir çalışma evresine başlayan APPLE, yeni ve en iyi serisi olarak belirttiği İPHONE 5 cep telefonunu piyasa sunmaya hazırlanıyor.

İlk açıklamalara göre İPHONE 5 serisinin 2012 son çeyreğinde tanıtılacağı gelen haberler arasındaydı. Fakat hazırlıkların tamamlanamaması ve İPHONE 5 cep telefonunun henüz istenildiği teknolojik özelliklere kavuşmaması nedeniyle bu tarih 2013 ilk çeyreğine kaydırıldı.

iphone51 300x188 İPHONE 5 Ne zaman Çıkacak!İPHONE 5’in bu denli beklenmesinin sebeplerinden birisi ekranının merakla beklenmesidir. Diğer sürümlere nazaran daha büyük bir ekrana sahip olacağına dair dedikoduların hızla yayılması, firma yetkililerini de açıklama yapmak zorunda bıraktı. Diğer sürümlerinde 3,5’’ ekran kullanan İPHONE bu sürümünde 4’’ capasitif ekran tercih ettiklerini duyurdu.

İPHONE 5’in ne zaman satışa çıkacağını merak edenler var ise bizim duyumlarımız ve tahminlerimizden yola çıkarak vereceğimiz tarih 2013 mayıs-haziran aylarına karşılık gelmektedir.

 

iTunes Hata Kodları ve Çözümleri

ituner

Apple iTunes genellikle iPhone kullanıcıları için biraz da mecburi olmakla beraber vazgeçemedikleri bir yazılımdır. Her yazılım gibi de gerek kullanıcı bazlı gerekse de kendi içinde yaşadığı bir takım sorunlar da olması gayet doğaldır. Tabi hatalar olduğu kadar da bunların çözümleri de büyük ölçüde beraberinde sunulmaktadır yeter ki bu hataları iyi okuyarak değerlendirelim. Tıpkı windows’ta yaşanan hatalarda bir hata kodu ki bu hata kodu ilgili problemin kodu olmakla beraber çözüm içinde bizim için ipuçlarını taşır. iTunes’de tıpkı windows gibi olası hatalar karşısında bir takım hata kodları üretir ve bu kodlarla sorunu halledebilmemize olank tanır. Şimdi isterseniz iTunes hata kodları ve anlamlarına bir gözatalım.

Hata kodu: 1011, 1013, 1015 (Genellikle restore işlemi sonlanacak iken çıkar);

Bu hata mesajı, iPhone’un modem firmware’i yenilenemeyince çıkar. Örneğin iPhone’unuzu 3.0’dan 2.2.1’e düşürdüğünüzde bu normaldir. Bu durumda iPhone’unuz Recovery Mode’da kalacaktır. Recovery Mode’dan çıkmak için MAC kullanıcıları independence, PC kullanıcıları Jailbreak 2.5 ‘ i kullanabilir. George Hotz’un ( iPhone’u ilk kıran eleman Bkz: George Hotz ) iPhone vikipedi’sinde iPhone’unuzun home + açma kapatma düğmesine 60 saniye basılı tutarsanız da Recovery Mode’dan çıktığı belirtiliyor. Eğer telefonunuz Recovery Mode’dan çıktıktan sonra “Repair Needed” hatası veriyorsa, yeniden Restore etmeyi deneyin. Hala “Repair Needed” hatası alıyorsanız, telefonunuzu DFU Mode’a alıp yeniden Restore edin. Düzelmiyorsa iPhone’unuzda kalıcı hasar oluşmuş olabilir. Geçmiş olsun

ituner 300x169 iTunes Hata Kodları ve ÇözümleriHata Kodu: 1600;

Bu hata Pwnage yapılmamıs DFU moddaki telefonda karsınıza cıkabilir. Telefonu DFU Mode’dan çıkartmak için kablosunu sökün, HOME ve Power (Açma / Kapama) tuşlarına aynı anda basın 60 saniye kadar bekleyin. Apple logosu çıktığında tuşları bırakın. Telefonunuz DFU Mode’dan çıkacaktır. Bu benim hatam cok severim bu hatayı Ha birde ” – Mac var hacı bende ” diyorsanız ; mkdir ~/Library/iTunes/”Device Support” su komuta bi bakın. Klasör cıkıyorsa karsınıza içini bosaltın, ne varsa silin.

Hata Kodu: 1602, 1603 Unknown Error (Bilinmeyen Hata);

Unknown Error (Bilinmeyen Hata) sınıfına giren bu hata türü, genellikle bilgisayarınızın iPhone ile bağlAntısının koptuğu anlamına gelir. iTunes’ı yeniden kurmak çözüm sağlayabilir. Sim Kartınızı çıkartıp Restore işlemini yeniden yapmak sorununuzu çözebilir. (Sim kartınızı çıkarttıktan sonra telefonunuzu kapatıp açın. Telefonunuzu bu işlemden sonra Restore Mode’a alın) Kimi zamanlarda bu hata mesajı daha ciddi sorunlar olduğu anlamına gelebilir, telefonunuzu servise (Apple’a / Türkiye’de GenPa’ya veya Turkcell’e) vermeniz gerekebilir. Aklınızda bulunsun

Hata Kodu: 1604;

Apple’ın bu hata ile ilgili bazı tavsiyeleri var; 1). Bilgisayarınızı yeniden başlatın. 2). USB’den bağlı tüm diğer aletleri sökün, iPhone’unuz Dock’a bağlıysa sökün, direkt kabloyu iPhone’unuza bağlayın. 3). Mac OS X 10.4.x işletim sistemli PowerPC işlemcili Mac kullanıyorsanız “Classic Enviroment” açık ise kapatın. 4). İşletim sisteminizde yani bir kullanıcı hesabı açın. 5). iTunes’ı sisteminizden kaldırıp, yeniden kurun. 6). Farklı bir bilgisayarda Restore işlemini yapmayı deneyin. 7). USB sürücülerini güncelleyin ya da yeniden kurun. 8). Hala olmadıysa dua edin.

Hata Kodu: 1, 2, 3, 6 ya da 99’dan Küçük Bir Sayı;

Bu hata mesajı telefonunuzun Restore Mode’a alınamadığı anlamına geliyor.Bu durumda telefonu kendiniz DFU Mode’a alın. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki host dosyasını da düzenleyerek içerisindeki apple ile alakalı yerleri silin. ( host dosyasını düzenledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın! )

Kimi zamanlarda 6 numaralı hata telefonunuzu kırdığınız zaman ayarladığınız Partition büyüklüğünden de kaynaklanıyor olabilir. Bu 6 numaralı hatayı, UPGRADE işlemi sırasında alıyorsanız, telefonunuza önceden kurduğunuz Firmware’in Partition büyüklüğünden kaynaklı bir problem olabilir. Bu durumda eski Firmware’i farklı bir Partition büyüklüğü ile yeniden telefonunuza kurup sonra UPGRADE işlemini deneyebilirsiniz. Bide Şöyle Bir Hata Alabilirsiniz;

“iTunes was unable to load dataclass information from sync services”

Bu hata, cihazınız ile ilgili değildir. iTunes ile ilgilidir. iTunes’u tamamen kaldırıp baştan kurmak sorununuza çözüm olacaktır. Apple sitesinde de yönerge var bu konuyla ilgili olarak tercüme olayı var. Bunu tamamen kaldırıp kurdugumuzda sorun hallolucak gibi. Çünkü oradada en sonuna baktımda iTunes’un en güncel sürümünü yükleyin simdi diyor. Bu arada DFU Mode’a almaktan baya bahsettik. Dev Team’in Jailbreakte gösterdigi gibi yeniden yazalımda, yeni arkadasların kafası karısmasın.

DFU Mode’a Almak;

Öncelikli olarak kullanıcagımız tuslar Home (Dokunmatik ekranın altında bulunan Yuvarlak tuş) ve Power Tusu (üst tarafta bulunan Acma/Kapama tusu). – Home tusuna 5sn, – Home tusundan elinizi kaldırmadan Power tusuyla birlikte 10 sn basmaya devam edin, – Yine eliniz Home tusundan kaldırmadan Power tusunu bırakıp, basmaya 30 sn boyunca devam edin.

# Error 1011, 1013, 1015 (Restore işleminin sonunda çıkar):Bu hata mesajı, iPhone’un modem firmware’i yenilenemeyince çıkar.

Örneğin iPhone’unuzu downgrade işlemi yaparken bu normaldir.Bu durumda iPhone’unuz Recovery Mode’da kalacaktır.

George Hotz’un iPhone vikipedi’sinde iPhone’unuzun açma kapatma düğmesine 60 saniye basılı tutarsanız da Recovery Mode’dan çıktığı belirtiliyor.

Sisteminizde yani bir kullanıcı hesabı açın.
5).  iTunes’ı sisteminizden kaldırıp, yeniden kurun.
6). Farklı bir bilgisayarda Restore işlemini yapmayı deneyin.
7).  USB sürücülerini güncelleyin ya da yeniden kurun.

# Error 1, 2, 3, 6 ya da 99’dan küçük bir sayı:Bu hata mesajı telefonunuzun Restore Mode’a alınamadığı anlamına geliyor. Bu durumda telefonu kendiniz DFU Mode’a alın.

Kimi zamanlarda 6 numaralı hata telefonunuzu kırdığınız zaman ayarladığınız partition büyüklüğünden de kaynaklanıyor olabilir. Bu 6 numaralı hatayı, UPGRADE işlemi sırasında alıyorsanız, telefonunuza önceden kurduğunuz firmware’in partition büyüklüğünden kaynaklı bir problem olabilir. Bu durumda eski firmware’i farklı bir partition büyüklüğü ile yeniden telefonunuza kurup sonra UPGRADE işlemini deneyebilirsiniz.
# iTunes was unable to load dataclass information from sync services

Bu hata, cihazınız ile ilgili değildir. iTunes ile ilgilidir. iTunes’ı tamamen kaldırıp baştan kurmak sorununuza çözüm olacaktır.

 

iPhone 5 gerçekten bu mu?

iphone5

iphone5 300x228 iPhone 5 gerçekten bu mu?iPhone 5’in arka tarafı sızdı!

Bu cep telefonu gerçekten iPhone 5 ise, dedikoduların çoğu gerçek oluyor demektir!

20120530101449 iPhone 5 gerçekten bu mu?

Uzun yapılı bir iPod touch’un küçük sızıntısının ardından yeni iPhone’un arka tarafı olduğu iddia edilen birçok fotoğraf ortaya çıktı.

Daha önceki güvenilir sızıntılarıyla tanınan uBreakiFix tarafından sağlanan fotoğraflar, iPhone 5’in ekranının bugün kullanılan iPhone 4S’den daha uzun olacağını gösteriyor olabilir. Fotoğraflara göre Apple, daha ince ve daha küçük bir istasyon bağlantısına sahip bir iPhone 5 ortaya çıkarabilir. Fotoğrafların sahte olma ihtimali veya gerçek olsa bile prototipin Apple tarafından değiştirilme ihtimali de var.

Sızan “iPhone 5″den daha fazla fotoğrafı sonraki sayfamızda görebilirsiniz.

20120530101500 iPhone 5 gerçekten bu mu?

Kaynak:Zeynel A. Öztürk

 

iPhone kullanıcılarına müjde!

iPhone kullanıcılarının uzun zamandır hayalini kurduğu şeylerden biri, çok yakında gerçek olabilir!

Apple’ın sevilen uygulaması FaceTime sadece kablosuz ağ bağlantısı üzerinden kullanılabiliyor. Bunun nedeni ise cep telefonu şebekelerine yük binmesini engellemek ve kullanıcıların veri alışverişi yüzünden faturalarının şişmesini önlemek olarak açıklanıyor. Ancak iOS 5.1.1’de görülen bir hata mesajı, Apple’ın FaceTime uygulamasını 3G ve LTE’ye açacağının sinyallerini veriyor.

Rus teknoloji blogu iDevice’ın haberine göre bu ihtimali telefonun 3G bağlantısı açıkken gelen bir FaceTime çağrısının görüntüsü açığa çıkarmış. 3G bağlantısını kesmek isteyen kullanıcı, “3G bağlantısını keserseniz FaceTime kapanacak. 3G bağlantısını kesmek istiyor musunuz?” mesajı ile karşılaşmış. Normal şartlar altında bu bağlantıda FaceTime’dan çağrı gelmesi mümkün değil.

Şu anda FaceTime ve 3G’yi ancak jailbreak ile kullanmak mümkün. Ancak bu mesaj, Apple’ın 3G’de Facetime kullanımına sıcak baktığının bir göstergesi olabilir.

 En Çok Okuduklarınızclose