Archive for the 'Donanım' Category

Depolama canavarı diskler

tb-diksler

3 ve 4 TB gibi akıl almaz bir depolama alanı sunan 7 hard diski mercek altına aldık…

Sabit diskler bilgisayarlarımızın şüphesiz en önemli parçalarından bir tanesi. Özellikle günümüzde artan veri depolama ihtiyacı yüzünden bir zamanlar GB’larla ölçülen sabit disketler, artık Terabayt ile ölçülür durumda.

Günümüzde raflarda birçok farklı firmanın ürettiği, birçok farklı model sabit disk var. Bu modellerin özellikle 3 ve 4 Terabayt depolamaya imkan verenleri an itibariyle bir hayli yüksek fiyatlara sahip. Fakat siz siz olun, şu anki fiyatlara aldanmayın… Her ne kadar sabit disklerin net bir ücreti olsa da önemli olan GB başına verilen ücret olacaktır.

tb diksler 300x186 Depolama canavarı disklerYakın zamanda Tayland’da meydana gelen Tsunami ise GB başına düşen fiyatı şimdiden artırmış durumda. Gerçekleşen bu üzücü olayın ardından büyük markaların yeniden seri üretime geçmesine kadar geçecek olan süredeyse, sabit disk fiyatlarında gözle görülür bir düşüş olması bekleniyor.

Bu makalemizde, 3 ve 4 Terabayt depolama alanına sahip en iyi beş dahili sabit ve en iyi üç harici sabit diski mercek altına aldık. Tabii ki en büyük kriterimiz fiyat performans oldu…

Harici sabit disketler uzun vadede kullanıcıya rahatlık tanıyan ürünler. Özellikle kolay taşınabiliyor olmaları, günümüzde bir hayli yaygın hale gelmelerini sağlamıştır. 160 Avro civarından başlayan fiyatları, giriş seviyesi için uygun gibi gözükse de yüksek veri transfer hızı ve de kaliteli bir kullanıcı ara yüzü arayanların fiyat konusunda daha yukarılara çıkması gerekiyor.

Günümüzde birçok kullanıcının sorun yaşadığı veri aktarım hızlarıysa, artık USB 3.0 girişi ile çözülmüş durumda. 1 TB’a kadar yeterli gibi gözüken bir veri aktarımı sağlayan USB 2.0 girişi, ne yazık ki USB 3.0’ın yanında fazlasıyla yavaş kalıyor. Bu sebepten 3 TB gibi yüksek kapasiteli bir sabit disk almaya karar verirseniz, üzerinde USB 3.0 girişi olduğundan emin olmanız başlangıç için yapacağınız en doğru seçim olacaktır.

 

 

 

 

 

kaynak:Ertuğrul Süngü

 

18 yazılım GPU hızlandırma testinde!

grafik-karti-testleri

18. Dexpot
Dexpot, 20’ye kadar masaüstü arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir yazılım. Yazılımın geliştiricilerine göre güçlü bir grafik kartı, ona performans kazandırıyor.

Testimizde bir grafik kartı kullanmadığımızda Dexpot’un biraz daha fazla işlemci kullandığını farkettik. Ancak bu fark, ihmal edilebilir seviyede (yüzde 1-2 gibi bir fark) olduğundan grafik kartının Dexpot’u pek hızlandırdığını söyleyemeyiz.

İndirin: Dexpot

————–

17. IrfanView

Resim düzenleme yazılımı da güçlü bir ekran kartıyla daha iyi çalıştığını iddia ediyor. Bunu sınamak üzere 138MB’lık büyük bir resmi açtık ve işlemcinin yüzde 50 kullanıldığını gözlemledik.

Grafik kartı olmadığında işlemci kullanımının değişmediğini gördük, ancak yakınlaşma ve uzaklaşma işlemlerinde takılmalar yaşadık.

İndirin: IrfanView

————–

16. Picasa

Google Picasa’da aynı dosyayı çok kez açtığımızda işlemcinin yüzde 50 kullanıldığına şahit olduk. Grafik kartını devre dışı bıraktığımızda işlemci kullanımı aynı seviyelerde seyretmeye devam etti.

İndirin: Picasa

————-

15. Winamp

Winamp’daki görsel efektler, yüksek çözünürlüklerde üst seviyede işlemci ve grafik gücüne ihtiyaç duyabiliyor. Testimizde Winamp’ın grafik kartıyla yüzde 75 işlemci kullanımına ulaştığını gördük.

Grafik kartsız testimizde ise DirectX hızlandırması olmadığından görsel efektleri başlatamadık.

İndirin: Winamp

——————

14. Windows 7

Windows 7’nin Aero efektleri, bir grafik kartı olmaksızın kullanılmıyor.

İndirin: Windows 7

—————–

13. Camtasia Studio

Camtasia Studio ile ekranınızda olup bitenleri kaydetmek çok kolay. Testimizde full HD monitörümüzdeki görüntüyü kaydederken işlemcinin yüzde 15 seviyelerinde kullanıldığını gözlemledik.

Grafik kartını söktüğümüzde ise işlemci yükü, yaklaşık iki katına, yüzde 28’e çıktı. Buradan Camtasia Studio’nun grafik kartından önemli ölçüde yararlandığını söylememiz mümkün.

İndirin: Camtasia Studio

—————-

12. Windows Media Player

Microsoft’a göre Windows Media Player, WMV dosyalarında donanım hızlandırmasını kullanıyor. Testlerimizde 1920×1080 çözünürlüğüne kadar grafik kartının eksikliğini hissetmedik.

İndirin: Windows Media Player

——————

11. DreamScene

DreamScene, grafik işlemcinizi kullanarak arka planınızda hareketli bir duvar kağıdı gösteriyor. Testimizde yazılımın sadece yüzde 12 işlemci kullandığına şahit olduk. Grafik kartını çıkardığımızda ise işlemci kullanımı yüzde 15 seviyelerine yükselirken, yazılımın bellek kullanımı 77.644K’dan 123.964KB’a yükselerek neredeyse ikiye katlandı.

İndirin: DreamScene

——————–

10. Microsoft Word 2010

Word 2010 resimlere yaklaşmak, efekt görüntülemek gibi bazı durumlarda grafik kartına başvurabiliyor. Grafik kartı ile yaptığımız testlerde işlemcinin devamlı olarak yüzde 0 seviyesinde seyrettiğini gözlemledik.

Grafik kartını çıkarttığımızda ise performans önemli ölçüde düştü ve işlemci kullanımı, yüzde 50’ye yükseldi. Büyük resimlerle çalışmak ise gecikmeler nedeniyle imkansızlaştı.

İndirin: Microsoft Word

—————–

9. XBMC

Alternatif medya merkezi XBMC, sadece iki grafik kartlarında yüksek bir performans sunuyor. Testimizde grafik kartı olmaksızın yazılımı başlatamadık. Entegre grafik çipini kullandığımızda ise XBMC’nin yavaşladığına şahit olduk.

İndirin: XBMC

———————

8. BumpTop

Masaüstünüzü üç boyutlu bir yüzeye dönüştüren BumpTop, grafik kartınızı yoğun bir biçimde kullanıyor (yüzde 51 GPU kullanımı). Yazılım bir grafik kartı olmaksızın çalışmıyor.

İndirin: BumpTop

—————-

7. Windows Live Movie Maker

Movie Maker ile Full HD çözünürlüğünde bir filmi kodlarken grafik kartının işlemcisinin yüzde 41 seviyesinde kullanıldığını gözlemledik.

Grafik kartını söktüğümüzde yazılımın ana ekranına dahi ulaşamdık.

İndirin: Windows Live Movie Maker

——————

6. Photoshop CS6

Son jenerasyon Photoshop, grafik kartına eskisinden de çok güveniyor. Grafik kartı sayesinde büyük boyutlu dosyaları hızla açabiliyorsunuz.

Grafik kartı olmadığında ise gecikmeleri hissetmeniz mümkün. Örneğin dosyaları kaydetmek, normalde olduğundan 10 kat uzun sürüyor.

——————–

5. Fraps

Fraps, size Direct X tabanlı içeriklerin saniyedeki kare sayısını gösteriyor. Full HD bir filmi VLC’de açarak gerçekleştirdiğimiz testimizde grafik kartını çıkardığımızda ilginç bir biçimde Fraps’ın işlemciyi daha az kullandığına şahit olduk. Grafik kartı takılıyken yüzde 75’lerde seyreden işlemci kullanımı, kartı çıkardığımızda yüzde 42 seviyelerine geriledi.

İndirin: Fraps

——————

4. VLC Media Player

VLC, grafik kartından önemli ölçüde faydalanıyor: 1080p çözünürlüğündeki bir videoyu izlerken GPU kullanımının yüzde 39’larda izlediğini gözlemledik. Bu sırada işlemci kullanımı ise yüzde 18’lerdeydi.

Donanım hızlandırmasını devre dışı bıraktığımızda ise video sadece işlemci üzerinde çözüldüğünden, işlemci kullanımı yüzde 50’ye çıktı.

İndirin: VLC Media Player

——————-

3. TrueCrypt

Makalemizdeki uygulamlardan farklı bir amaca hizmet etse de TrueCrypt, GPU hızlandırması ile daha yüksek bir perfomans sunuyor. 10GB’lık bir konteyner dosyasını oluşurmak, GPU hızlandırması ile 2 dakika 46 saniye sürerken, GPS hızlandırması olmadığında aynı işlem 4 dakika 43 saniye sürüyor.

İndirin: TrueCrypt

—————–

2. Google Chrome

Fishie tank testinde neredeyse tüm işi grafik kartının gerçekleştirdiğini gözlemledik. Kartı çıkarttığımızda FPS yaklaşık yarısına, 33’e düştü.

İndirin: Chrome

————————

1. Google Earth

Grafiksel hızlandırmanın lideri, hiç şüphesiz Google Earth. Büyük ölçüde GPU gücüne sırtını yaslayan yazılımı kullanırken özellikle 3 boyutlu binalar için bir grafik kartına sahip olmanız şart.

Grafik kartınız olmadığında ise OpenGL moduna geçebiliyorsunuz. Ancak bu modda Google Earth’da takılmalar yaşamaya başlayacaksınız.

İndirin: Google Earth

 

 

 

 

kaynak:www.chip.com.tr

 

Hangi yazılım GPU’yu daha çok kullanıyor?

gpu

Hangi yazılım grafik kartınızın hızından faydalanıyor, hangisi onu hiç kullanmıyor? Cevabı yazımızda

İşlemci yanında grafik kartını kullanarak hız artışı sağlayan yazılımların sayısı giderek artıyor. Ancak tüm donanım hızlandırma işlevleri aynı performansı vermiyor. Bu yazımızda 18 popüler yazılımın performansını grafik kartıyla ve grafik kartı olmaksızın sınadık ve karşılaştırdık.

gpu 300x186 Hangi yazılım GPUyu daha çok kullanıyor?Testimizde bazı yazılımların grafik kartından neredeyse hiç faydalanmadığını tecrübe ettik. Bunun Hangi yazılım GPU‘yu daha çok kullanıyor?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:Zeynel A. Öztürk

 

Günümüz CD Depolaması

blu-ray

blu ray 300x186 Günümüz CD DepolamasıÖnemli bilgilerimizi depolamak ve bunları saklamak en temel ihtiyaçlarımız arasına girmiştir. Bu isteğimizi karşılamak adına teknolojik gelişmelerde de hızlı bir çalışma başlamış ve her geçen gün bu gelişimlerle ihtiyaçlarımız karşılanmıştır.

Bilgisayar çıktığından bu yana bilgileri depolama ihtiyacı duyuyoruz. Önce kasetler sonra disketler CD’ler derken günümüze kadar geldik.

CD’ler 700 MB DVD’ler 4.7 GB standart boyutlar ama bunlarında yetersiz olduğu zamanlar oluyor. Buna karşılık CD üreticileri katman koymaya karar verdi. Bu katmanlar HD filmleri tek bir CD de saklayabilecek ve önemli depolama yerleri açabilecek fırsatlar ortaya koydu. Blu Ray diye tabir ettiğimiz bu disklerde depolama kapasitesi 6 katmanda 200 GB a kadar çıkılmış durumda bu neredeyse bir Sabit disk boyutunda

Günümüz teknolojisi Blu Ray diskleri okuyabilmek için bu disklere özel oynatıcıda almamız gerekiyor. Bu oynatıcı fiyatları ise yaklaşık 200 TL den başlıyor

 

NetBook Ve NoteBook

notebook-notebook

Bir mağazaya gittiğimizde bilgisayarla uzak olan bir insansanız eğer boy boy renk renk bilgisayarlar göreceksiniz. Genel adıyla diz üstü bilgisayarlara baktığımızda netbook ve notebook olarak ayrıldığını fark edeceğiz.

İş için alıyorsanız eğer kolay taşıma pil ömrü ve boyutlara dikkat edeceksiniz. Bu iş bilgisayarı olduğu için oyun oynamayacak ve HD film izlemeyecekseniz eğer netbooklar sizin için ideal olabilir. Kolay taşınmaları boyutları gereği hafif olmaları netbookları seçmeniz için en iyi nedenlerden biri.

notebook notebook 300x162 NetBook Ve NoteBookDiğer nedenlere gelecek olursak tabi ki de pil ömrü sırada geliyor normal bir dizüstü bilgisayar ortalama 3 saat size hizmet edebilirken netbooklar 4 ile 8 saat arası size hizmet verebilir. Ev için bu tür bilgisayarlar kötü bir seçim olabilir çünkü dezavantajlarına geldiğimizde en başta optik sürücüleri yok yani CD ve DVD takmak için girişleri yok. Bu bilgisayarlara yalnızca USB üzerinden datalarınızı aktarabilirsiniz. Grafik uygulamalarında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sadece küçük çaplı oyunlar oynamaya müsait. Office programlarını kapsamlı bir şekilde de çalıştıramıyorsunuz maalesef.

Bu dezavantajlarına karşın boyutları sebebiyle istediğin yere götürebilir. İnternete bağlanıp facebook, twitter gibi sosyal ağlar üzerinden müzik fotoğraf video gibi çeşitli belgelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.

 

Acer V3 dizüstü bilgisayar

acer-v3

Bir bilgisayar için bulunması gereken tüm çeşitli özelliklere sahip olan Acer V3 dizüstü bilgisayar tüm teknoloji severlerin büyük ilgisini çekmektedir. Özellikle performansı ile sizi büyüleyecek olan Acer V3 mükemmel görüntü çözünürlüğüyle sizi kendisine hayran bırakacaktır. Sahip olduğu HD görüntü özellikleriyle HD tutkunlarının bir numara seçeneği olması beklenen Acer V3 dizüstü bilgisayar şimdiden, teknoloji severler tarafından oldukça fazla ilgi görmeye başladı bile.

Sahip olduğu 4 çekirdekli işlemcisi sayesinde inanılmaz performans sunan Acer v3, bunun yanı sıra pil ve şarj ömrünün oldukça fazla dayanmasıyla da büyük bir ilgi toplamaktadır. Sağladığı performans ve şarjının dayanma süresini kıyaslarsak; hiç şüphesizdir ki diğer laptoplardan çok daha üstün bir durumda kalmaktadır.

acer v3 300x265 Acer V3 dizüstü bilgisayarÖzellikle film tutkunları için birçok özellik barından Acer v3, hiç kuşkusuz teknoloji bağımlılarının, mutlaka denemek ve keşfet isteyeceği en üstün özelliklere sahiptir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra oldukça şık tasarımı da gözleri kendisine çeviriyor. Her türlü ortama uyum sağlayan en teknolojik özellikleri barındıran Acer V3’ü mutlaka denemelisiniz!

 

 

 

 En Çok Okuduklarınızclose