Archive for the 'Apple' Category

iPad 5 daha ince ve daha hafif

ipad5-tekno

‘Kalınlığı yüzde 15, ağırlığı yüzde 25 azalacak’ Tablet bilgisayar sektörünün açık ara lideri olan iPad’e ait yeni model hakkında söylentiler yayılmaya başladı. Yaz sonu piyasaya sürülebileceği belirtilen yeni nesil iPad’in mevcut modele göre daha hafif ve daha ince olacağı iddia edildi. Yeni iPad, tüketicileri şaşırtan bir incelikle karşımıza çıkabilir. Apple’ın ütün planları hakkında bilgisi olduğunu belirten Continue reading ‘iPad 5 daha ince ve daha hafif’

 

Apple’a siber saldırı

Apple-a-siber-saldırı

Dev firmalar hackerların hedefi olmaya devam ediyor. Facebook’tan sonra elektronik devi Apple da ofislerindeki bazı bilgisayarların siber saldırıya uğradığını duyurdu. Bilgisayarlardan veri alındığına yönelik bir kanıt ise bulunamadı. ABD’li elektronik şirketi Apple, ofislerindeki bilgisayarların ufak bir kısmının siber saldırıya uğradığını açıkladı. Apple’a düzenlenen saldırının, geçen hafta sosyal paylaşım sitesi Continue reading ‘Apple’a siber saldırı’

 

Apple tek başına PC sanayisini ikiye katladı

apple-tek-basina

Teknoloji devlerinin 2012 yılında oluşturdukları mali tablolar, oldukça ilginç rakamlar ortaya koyuyor.
Elektronik devi Apple’ın elde ettiği kar, bilgisayar dünyasındaki hızlı dönüşümü ve markalar arasındaki rekabetin ne durumda olduğunu göstermek açısından oldukça etkili. Öyle ki, Apple’ın 11 ayda elde ettiği kar Continue reading ‘Apple tek başına PC sanayisini ikiye katladı’

 

Apple’ın yeni iOS sürümü hayal kırıklığına uğrattı

ios6

APPLE, bilindiği üzere teknolojinin mimari ve en büyük firmalarından birisidir. Tablet ve İPHONE cihazlarda kullanılan İOS işletim sistemi, mobil işletim sistemleri arasında en çok tercih edilen ve en kaliteli işletim sistemi olarak bilinmektedir.

APPLE son ürettiği haliyle yani İOS 6 sürümünü beta olarak yayınladı. Kullanıcılar tarafından ideal bazı çözümler üreten bu sistem, eğlence ve internet keyfini sonuna kadar yaşatmayı hedeflemektedir. Her ne kadar beğenilse de derinlemesine bir incelemeye tabi tutulduğunda bazı eksikliklerinin de olduğunu görüyoruz.  Bu eksikliklerinden birkaç tanesinden bahsedecek olursak;

Kullanıcıyı etkileyecek yeni bir görünüm ortaya koyamayan APPLE eski sürümlerinde ki görüntüsü ile yeni bir versiyon üretme yoluna gitmiştir. Bu da zaman kaybı olarak nitelendirilebilir.

İOS 6’ya yönelik bazı özellikler ve uygulamalar piyasaya sunulmuş olsa da şunu açıkça söyleyebiliriz ki, rakipleri bu uygulama ve özellikleri daha önceden piyasaya sunmuştu. Daha iyi diye nitelendirebileceğimiz bir özellik göremedik.

APPLE kendi işletim sistemi ve kendi uygulamalarını üreten bir firma, yeni sürümünde de başarı sağlasa da bu başarı kendi telefonlarının kalitesinden kaynaklanmaktadır. İPHONE modellerine yenilik katan pekte bir değişiklik görememekte satışlarda artış sağlanmıştır.

 

Mac için Skype’a Güncelleme

mac-skype

mac skype 300x181 Mac için Skypea GüncellemeSkype ürünlerin Mac için olan sürümünü güncellediklerini duyurdu.

Görüntülü görüşme yazılımı Skype, Mac için de aktif çalışmaya devam ediyor. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere dayanarak yapıldığı belirtilen güncellemede yeniden boyutlandırılabilir kişiler listesi ile video aramaları ve ekran paylaşma konusunda geliştirmeler yapılmış durumda.

Mac için Skype 5.8 sürümü ile daha inceltilmiş bir kişiler listesi karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu listeyi istediğiniz zaman istediğiniz şekle yeniden boyutlandırmak size kalmış. Ayrıca Mac’teki yazılım ile mobil cihazlar arasında video görüşmeleri de geliştirilmiş. Artık mobil cihazdaki Skype’ından görüşme yapan birisi cihazını çevirdiğinde bu değişim Mac’teki yazılıma da yansıyacak. Ekran paylaşmada ise masaüstünüzü paylaşabilecek veya arkadaşınıza istediğiniz fotoğrafları gösterebileceksiniz. Ancak maalesef bu özellik sadece para ödeyen üyeler için sunuluyor. Öte yandan yeni sürümün Mountain Lion için hazır olduğunu ve geri uyumluluğa da sahip olduğunu belirtelim.

Mac için Skype 5.8’i buradan indirebilirsiniz.
(gelecek olan ekranda 5 saniye bekleyip reklamı geç’e tıklayınız).

 

“Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler”

Apple’a dost tavsiyesi!

“Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler”

iOS ve OS X’i “güzel kristal hapisler”e benzettiler, Apple’ı uyardılar… İşte uyarının sahibi…

20120531122512 Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler

Apple’ın iOS ve OS X gibi işletim sistemleri, bazı açık kaynaklı teknolojilerden faydalanıyor; ancak platformların kendileri için “açık” demek oldukça güç. Apple, mobil ve masaüstü işletim sistemi üzerinde sıkı bir denetim uyguluyor. Apple’ın bu stratejisi şimdiye dek başarılı olmuş olsa da, bazı çevrelere göre Apple’ın başarısını devam ettirmesi için bu denetimleri gevşetmesi gerekiyor.

Konuya eğilen Electronic Frontier Foundation’a göre, (EFF), Apple’ın mevcut başarısını sürdürebilmesi için bu sıkı kontrolü azaltması gerekiyor: “Apple’ın son ürünleri, özellikle de mobil iOS cihazları, güzel kristal hapisler gibiler. iOS’daki kısıtlamalar, donanım ve Apple’ın mobil taşıyıcılar ve geliştiricilerle olan kontratları geniş kısıtlamalar getiriyor.” “Sadece cihazlarını ‘jailbreak’leyen kullanıcılar, bu kısıtlamalardan kurtulabiliyorlar.”

Apple’ın yanında olan çevreler, bu uygulamaların Apple’ı başarıya götürdüğünü düşünüyorlar. Ancak EFF’ye göre tüketiciler, Apple’ın kapalı modelinden zarar görmeye başladılar. Örneğin iOS App Store, sadece Apple’ın izin verdiği uygulamalara erişim izni veriyor ve birçok harika uygulama, mağazaya giremiyor.

Açıklamaların sahibi EFF’den Micah Lee ve Peter Eckersley’e göre Apple’ın ortak kurucusu Steve Wozniak’ın tavsiyelerini dinlemesi gerekiyor. Wozinak, yakın zamanda Apple’dan şöyle bir istekte bulunmuştu: “Hiçbir yer, hiçbir sistem insanların onu değiştirme veya bırakma özgürlüğünü engelleyecek kadar kusursuz olamaz.”

Kaynak:Zeynel A. Öztürk

 En Çok Okuduklarınızclose