Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcısı

3.020 kez okundu
web-tarayicilari

Küresel çapta internet trafiği ölçümü yapan StatCounter’ın yayınladığı en güncel verilere göre ülkemizdeki en parlak performansı Google Chrome gösteriyor.

Tarayıcı savaşları son hızla sürüyor. Hitlink, Netmarketshare, Net Applications gibi farklı kaynakların yayınladığı verilerde ufak tefek farklılıklar olsa da genel tabloda büyük bir değişiklik görülmüyor. Peki ülkemizde durum ne?
DÜNYADA İLK SIRADA EXPLORER VAR

Küresel çapta ölçüm yapan StatCounter’ın verilerine baktığımızda ilk sırada, dünyada da ilk sırada yer alan Internet Explorer görülüyor. Yüzde 50.05 ile ilk sırada yer alan Internet Explorer’ı, yüzde 34,23 ile Google Chrome izliyor. Bir zamanlar açık ara ikinciliğin keyfini süren Firefox ise artık açık ara üçüncülüğe gerilemiş durumda.

Firefox’un ülkemizdeki payı ise yüzde 14,31. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi üç büyükler dışındaki tarayıcıların ülkemizden pek esamisi okunmuyor. Küresel tabloya bakıldığında ise Internet Explorer’ın yüzde 40,63’e düştüğü görülüyor. İlk kez bu ay Firefox’u geçen Chrome ise yüzde 25,69’a, yüzde 25,23 olmak üzere kılpayı ikinciliği kapmış görünüyor. Üçüncü sırada ise yüzde 5,92 ile Safari yer alıyor. (Computerworld Türkiye)

 

Benzer Yazılar

5 Responses to “Türkiye’de en çok kullanılan internet tarayıcısı”


 • Çevremde en az 30 kişiyi İE kullanmaması, Firefox ve Chrome (eklenti desteklerinden dolayı) kullanması konusunda ikna etmiş biriyim. Ama halen İE kullanacak kadar bilinçsiz insanlarında olduğu aşikar.
  Bilinçli tüketim için eğitim şart

 • Açıkcası firefox 64 bit gece sürümleri ile çok mutluyum.
  Ve benim için internet firefox demektir. Chrome bana fox ta olmayan ve benim işime yarayan hiç bir şey sunmazken chrome a geçmeye gerek görmüyorum.
  Herkesin kullanım alışkanlıkları farklıdır buna saygı duyuyorum, lakin fox ile chrome u kıyaslayıp, chrome un firefox dan çok daha iyi olduğunu söylemennin elle tutulur hiç bir bilimsel yanını göremiyorum.
  Chrome ile interneti daha hızlı gezemiyorum, chrome firefox dan daha uyumluda değil, adblock “hala” en tutarlı firefoxta çalışıyor. İhtiyaç duyduğum tüm eklentilere sahibim, hal böylekende chrome a göç etmenin bana kattığı hiçbirşey malesef yok.
  Bu gün chrome un bu kadar hızlı yayılmasının tek sebebi tamamen google teknolojileri ile olan entegrasyonu ve basitliğidir.
  Ki bu saydıklarımın hiçbiri benim için bir anlam iafade etmiyor. Bugün web bu noktada ise, ie9 chrome gibi tarayıcılar varsa bu firefox sayesinde olmuştur. Alternatif bir web deneyiminin var olduğunu insanlara firefox göstermiştir.Şimdi kalkıp insanların firefox u bir anda yerin dibine sokmak istemelerini anlamış da değilim.

 • operadan gerisi yalan gelir bana:) Tamam çok kararlı bi yapısı yok çalışırken ama yine de bilinmez bi bağ var aramızda :D

 • chrome iyi hoş ama bazen flash hatası veriyor sinir ediyor…ayrıca devlet sitelerinde sadece ie sağlam çalışıyor maalesef…captcha’ları falan chrome bazen göstermiyor…son olarak da opera’daki turbo modu chrome’da olsa uçar bu tarayıcı

 • kesinlikle esraya katılıyorum. sadece chrome’da değil tüm tarayıcılarda olmalı o turbo mod. yavaş internet günlerimde beni kurtaran şey. teşekkürler opera (:

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose