Üzüleceksiniz, Sony PS4 üretimini iptal etti

1.390 kez okundu
ps4-ozellikleri1

Sony’nin vazgeçtiği PS4 planı

Sony yola optik diskle devam edecek…

Sony, gelecek nesil oyun konsolu PlayStation 4’le ilgili en ciddi planından “şimdilik” vazgeçti!

Sony, gelecek nesil oyun konsolu için düşündüğü “yalnızca download yöntemiyle” oyun edinme fikrinden vazgeçti. Böylece şirketin, bir sonraki PlayStation için yola optik disk seçeneğiyle devam etmesi kesinleşmiş oldu.

Konsol kullanıcılarının CD’lere ihtiyaç duymaksızın online servisler sayesinde oyun, film vb. ürünleri rahatça indirebilmeleri, piyasanın da bu yöne kaymasına neden oldu. Gün geçtikçe önem kazanan internet üzerinden video oyunu indirme opsiyonu, Japon devini de harekete geçirmişti.

Ancak dünya geneli düşünüldüğünde, internet erişimi henüz yeterli seviyede değil. Sony’nin bu kararından vazgeçmesinin önemli nedenlerinden biri de dengesiz internet bağlantıları olduğu söyleniyor.

20120531185312 Üzüleceksiniz, Sony PS4 üretimini iptal etti

Sony’nin diğer ürünlerinde yaşadığı ekonomik zararlar ele alındığında, bir sonraki PlayStation’ın satış rakamları da iyice önem arz ediyor. Dolayısıyla şirketin, günümüzde oldukça kâr getiren video oyunları için bu tür çözümler araması oldukça doğal.

Çıktığı ilk periyotta pek de tatmin edici olmayan satış rakamlarına karşın, PlayStation 3 son iki yıldır kâr getirmeye başladı. Üstelik uzunca bir süre Wii’nin başı çektiği piyasada, Xbox 360 ile birlikte en çok satan ikinci oyun konsolu durumundaydı. Ancak diğer iki rakibine nazaran, PS3 hiçbir zaman liderliğe ulaşamadı.

Değişen teknolojiyle birlikte, online seçeneğine yönelen şirketlerden yalnızca birkaçı başarılı olabildi. Kullanıcıların kolayca erişme imkanı bulduğu internet-odaklı ürün satışı yapan GameStop bunlardan biri. Şirketin CEO’su Paul Raynes’e göre, her ne kadar piyasa bu yöne kayıyor olsa da, zamanında film ve müzik endüstrisinde olduğu gibi, bu teknolojinin yerleşmesi de zaman alacak.

Bu bağlamda, bir sonraki PlayStation’da yine disk sürücüsü kullanacak Sony’nin, ileride “göz bebeği” konsolunda bir takım değişikliklere gitmesi bekleniyor.

Kaynak:Berk Toparlak

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Üzüleceksiniz, Sony PS4 üretimini iptal etti”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose