Webcam’inizi Herkes İzliyor Olabilir

3.671 kez okundu

Bilgisayarınızın yanında duran webcam’inizin evinizi “Biri Bizi Gözetliyor” evine çevirebileceği daha önce hiç aklınıza gelmiş miydi? Bu ihtimali daha önce hiç aklınıza gelmediyse şimdi düşünseniz iyi olur. Çünkü satılan binlerce webcam’de bulunan güvenlik açığı sayesinde webcam’ler tamamen halka açık bir hale geldi.

Trendnet’in 26 farklı modelinin bir hata yüzünden sadece IP adresi girilerek erişilebilir olduğu açıklandı. Yaklaşık 1 ay önce ortaya çıkan açık, internette kullanıcılardan habersiz webcam’lerinden alınan görüntülerle dolmasına sebep oldu. Webcam sahipleri ise bu durumdan tamamen habersiz.

Console Cowboys adlı grup tarafından 10 Ocak’ta duyurulan güvenlik açığı sonrasında yüzlerce webcam’den elde edilen görüntüler internete yayıldı.

webcamic13286917511115332562 Webcaminizi Herkes İzliyor Olabilir

Trendnet, bu hatadan etkilenen satılmış webcam sayısının 50.000 civarında olduğunu açıkladı. Bu kullanıcıların çoğu cihazlarını kendi adına kaydettirmedikleri için firmanın bu kullanıcılara ulaşıp uyarması da imkansız hale geliyor. Hatalı Webcam sahipleri de “Webcam’im zaten sorunsuz çalışıyor, neden güncellemeyle uğraşayım ki?” diye düşündükleri için bu hata uzunca bir süre kalacak gibi görünüyor.

30 Ocak’ta sorunu ortadan kaldıracak güncellemeyi yayınlayan firma, gerekli duyuruyu ise dün yaptı. Durumdan mağdur olan kullanıcıların firmaya dava açmasına kesin gözüyle bakılırken firmanın durumdan habersiz olan ve webcam’lerini bütün dünyanın izlediği webcam sahiplerini nasıl uyaracağı merak konusu.

Okurlarımızdan Trendnet marka webcam sahipleri olanlara tavsiyemiz kendi webcam modellerine uygun güncellemeyi firmanın resmi sitesinden indirip yüklemeleridir. Ancak güncellemeden sonra da benzer bir sorunun tekrarlanma ihtimali göz önüne alınacak olursa kullanmadığınız zamanlarda webcaminizin kablosunu bilgisayardan çıkartmanız ya da webcaminizi duvara dönük bırakmanız internetteki meraklı gözleri özel hayatınızdan uzak tutacaktır.

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Webcam’inizi Herkes İzliyor Olabilir”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose