wikipedia kapanıyormu?

1.131 kez okundu

wikipedia1 wikipedia kapanıyormu? Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, ‘ansiklopedi’yi geçici bir süre için kapatmayı düşünüyor.
Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, ABD senatosunda oylanacak olan Online Korsanlığı Durdurma Yasası’nın (SOPA) meclisten geçmesine karşı, protesto olarak “herkesin değiştirebildiği ansiklopedi”yi geçici bir süre için kapatmayı düşünüyor. Ama öncelikli olarak Wikipedia kullanıcılarının düşüncelerini duymak istiyor.

Wales, kişisel Wikimedia blog’unda şunları söylüyor : “Benim kişisel görüşüm, bu durumda bir toplu grevin gerekliliği yönünde. İtalya’da da bu şekilde kazanmıştık.” Hatırlanacağı gibi, bir süre önce İtalyan Wikipedia tarafında da benzer bir olay yaşanmıştı.

Aslında Wales bu tepkisinde yalnız da değil; SOPA’ ya Rupert Murdoch ve Elektronik Özgürlük Vakfı gibi karşıt görüşler giderek artıyor. Bu da, Amerikan Senatosu’nu oylamaya gitmeden önce iyi düşünmek zorunda bırakıyor.

SOPA’yı savunanlar ise, bu yasanın kesinlikle gerekli olduğunu ve internetin yetkisiz kullanımlara karşı kendilerini ve diğer insanları korumak için kullanılması gerektiğini savunuyor.

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “wikipedia kapanıyormu?”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose