Windows Phone 8, Windows 8 ile aynı çekirdeği kullanacak

1.371 kez okundu

windows phone 8 Windows Phone 8, Windows 8 ile aynı çekirdeği kullanacakWindows 8 işletim sisteminin ilk beta sürümünü şubat ayında kullanıma sunmaya hazırlanan Microsoft, platform ortaklığı çerçevesinde yeni işletim sisteminin çekirdek yapısını, akıllı telefonlar için geliştirdiği Windows Phone 8‘de de kullanacak. Windows Phone platformu için son olarak Mango güncellemesini yayınlayan ve sonraki dönemlerde Apollo ile Tango kod adlarını taşıyan yeni güncellemeler de sunacak olan Microsoft, Windows Phone 8‘de ise daha radikal değişiklikler peşinde.
Windows Phone yöneticisi Joe Belfiore’in açıklamalarına göre Windows 8 ve Windows Phone 8′de kod temelli ortak bir yapı olacak.  Windows Phone  8, Windows 8‘in sadece kullanıcı arayüzüne değil aynı zamanda çekirdek seviyesindeki çok sayıda komponentine de sahip olacak. Ortak yapı sayesinde geliştiricilerin yeni mobil işletim sistemine daha hızlı adapte olması ve var olan uygulamaların çok daha hızlı bir şekilde port edilebilmesi hedefleniyor.
Microsoft’u yakından takip eden Paul Thurrott da Windows 8 ve Windows Phone 8‘in aynı çekirdeği kullanacağını hatta aynı çok çekirdekli işlemci, grafik teknolojileri ve güvenlik modeline sahip olacağını söylüyor. 2012 yaz aylarına doğru çıkması beklenen Windows 8 ile hem masaüstü ve dizüstü hem de tablet bilgisayarları hedefleyen Microsoft daha sonra çıkacak Windows Phone 8 ile de yeni nesil akıllı telefon yarışında pazardaki iddiasını güçlendirme  yönünde hareket edecek gibi görünüyor.
 

Benzer Yazılar

0 Responses to “Windows Phone 8, Windows 8 ile aynı çekirdeği kullanacak”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose