WordPress.com hack’lendi

4.397 kez okundu
wp-hacked

wp hacked 300x186 WordPress.com hack’lendiDünyanın en büyük blog sitesi WordPress.com, bilgisayar korsanları tarafından hack edildi.

WordPress‘in kurucusu Matt Mullenweg’in kendi blogunda onayladığı saldırının en önemli tarafı ise kök seviyesinde gerçekleştirilmiş olması. Bunun anlamı, korsanları sunucularda barınan ‘herşeye’ potansiyel olarak giriş yapabilme imkanı olması. Bunların başında ise WordPress.com ile Vaultpress geliyor. Keza diğer servislerin durumdan etkilenmiş olma ihtimali de mevcut. Mullenweg’e göre, saldırı her ne kadar kısmi olarak gerçekleşmişse de yine de ne denli geniş bir gedik açıldığı belli değil. Korsanların, WordPress’in yapımında kullanılan kaynak kodlarını ve WordPress’in destekleyici firması Auttomatic’e ait özel verileri ele geçirdiği belirtilenler arasında.

Gelelim ne yapmanız gerektiğine;

Eğer ‘WordPress nedir?’ diyorsanız hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Eğer sade bir WordPress kulanıcısı iseniz bu olay yine sizi direkt olarak ilgilendirmiyor ancak yine de şifrelerinizi değiştirirseniz iyi olur. Şifreniz alfanumerik olsun bu arada, hatta daha da iyisi simgeler kullanın. Yetkililer ise panel girişlerindeki güvenlik önlemlerini arttırsınlar. Vaultpress kullanıcılarına tavsiyemiz de, ne olur ne olmaz, FTP, MySQL ve SSH şifrelerini değiştirmeleri.

Haydi geçmiş olsun.

 

 

 

 

kaynak:pclabs.com.tr

 

Benzer Yazılar

0 Responses to “WordPress.com hack’lendi”


  • No Comments

Mesaj YAZ
En Çok Okuduklarınızclose